121061044 1701534603332811 2864530279956536804 n

Awards 9th Athens International Digital

Film Festival AIDFF

The new cinema is here

Βραβεία 9ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού

Κινηματογράφου Αθήνας AIDFF Ο νέος

κινηματογράφος είναι εδώ

 

Βραβεία  μεγάλου μήκους μυθοπλασίας  -  Awards  Feature films

Aurora  της  Miia Tervo  από την Φινλανδία - Aurora  by Miia Tervo   from Finland

 

Τιμητική διάκριση μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας - Honorary Distinction to the film  Toloka  του Mykhailo Illienko  από την Ουκρανία - Toloka  by Mykhailo Illienko from  Ukraine

 

Βραβεία Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ  - feature-length documentaries

Λαβύρινθος   του Δημήτρη Αθανίτη -  Labyrinth  director Dimitris  Athanitis

 

Τιμητικές Διακρίσεις -Honorary Distinction  feature-length documentaries

Τιμητική Διάκριση Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ στην ταινία Σαν τους Γλάρους πάνω από τον Κεράτιο  του Θωμά  Σίδερη-Like the seagulls over the golden horn director  Thomas Sideris

Τιμητική Διάκριση Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους  ντοκιμαντέρ Νίκος Καβουκίδης η δύναμη της εικόνας του Μενέλαου Κυρλίδη-Nikos kavoykidis the power of the camera director  Menelaos  Kirlidis

 

Βραβεία Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ - Best Documentary Short.

THULE - Beyond the borders of the known world  Ana Baer & Heike Salzer  Iceland

Συλλέγοντας τον χρόνο του Χρήστου Σαγιά - Collecting Time director  Christos Sagias

Τιμητική Διάκριση  μικρού μήκους  ντοκιμαντέρ στην ταινία Η Γη μου του Δημήτρη Τρανού

Honorary Distinction to the film  My Land director  Dimitris  Tranos

 

Βραβεία μικρού μήκους  Νέοι Σκηνοθέτες  -  Awards New Directors section

Moon Drops του  Yoram Ever-Hadani από το Ισραήλ - Moon Drops director  Yoram Ever-Hadani from Israel

Till Mid-August  του Emil Simeonov από την Βουλγαρία - Till Mid-August  director Emil Simeonov from Bulgaria

Σύγχρονες Αφροδίτες  της  Δήμητρας  Σταυροπούλου- Later Aphrodites director Demeter Stavropoulos

Βραβείο Ευγενίας Χατζίκου στην ταινία  Όταν ο Κωστής συνάντησε τη Μαίρη της  Σελήνης Παπαγεωργίου

Eugenia Hatzikou Award in the film When He met She  director  Selini Papageorgiou

 

Τιμητικές Διακρίσεις  Νέοι Σκηνοθέτες - Honorary Distinction New Directors Section

Speak του Βαγγέλη Τσαγκαράκη  - Speak  director Tsagkarakis Vaggelis

Still Life  του Ιορδάνη Θεοδοσιάδη – Still Life director  Iordanis Theodosiadis

Γιαζίντι του Έκτορα Σακάλογλου  - Yazidi  director  Hektor Sakaloglou

 

Βραβεία μικρού μήκους ταινιών  - Awards Best  short movies

Hug me  της Paola Manno από την Ιταλία - Hug me director Paola Manno from Italy

the discrete way  του Ho Lam από την Γαλλία - the discrete way director  Ho Lam from France

Sunshine in our hands του  Yurii Kropachev  από την Ρωσία - Sunshine in our hands director   Yurii Kropachev  from  Russia

Λεωφόρος Πατησίων του Θανάση Νεοφώτιστου - Patision Avenue  director  Thanasis Neofotistos

 

Τιμητικές Διακρίσεις μικρού μήκους ταινιών  -  Honorary Distinction short movies

The Egg  του Andrej Dojkic από την Κροατία - The Egg  director Andrej Dojkic from Croatia

The Midnight Court and Other Aislings  του Alexandros Mattei από την Αγγλία - The Midnight Court and Other Aislings  director Alexandros Mattei from England

Ιφιγένεια: όχι πια δάκρυα του Γιώργου Γεωργακόπουλου- Ifigeneia: no more tears director  George Georgakopoulos

Marie  του Παναγιώτη Κράββαρη- Marie  director Panagiotis Kravaris

Ονειρεύτηκα τα Λευκά Χριστούγεννα του Δημήτρη Γιαμλόγλου- I dreamed of a white Christmas director Dimitris Giamloglou

Το βάρος της θάλασσας  του Κωστή Αλεβίζου-  The weight of the sea director Kostis Alevizos

 

Βραβεία ταινιών κινουμένων σχεδίων- Awards Best animation   

Journey  του Hock Wong από τις Ηνωμένες Πολιτείες - Journey  director  Hock Wong from Usa

 The Dusty Sea της Héloïse Ferlay από την Γαλλία- The Dusty Sea director Héloïse Ferlay from France

 

Τιμητικές Διακρίσεις  - Honorary Distinction Animation

Οne day in july  του Ηermes Μangialardo από την Ιταλία Οne day in july  director Ηermes Μangialardo from Italy

Τhe Q-Tip του Risto Kütt  από την Εστονία- Τhe Q-Tip director Risto Kütt  from Estonia

The Fox of the Palmgrove  του Divakar Kuppan από την Ινδία- The Fox of the Palmgrove  director Divakar Kuppan from India

 Προμηθέας του Ζάχου Σαμολαδά- Prometheus  director Zachos Samoladas

Αγάπη & Τσιρίδα: Αυτοκίνητο του Πέτρου Παπαδόπουλου- Bittersweet love: Car director Petros Papadopoulos

 

Βραβεία Πειραματικού Κινηματογράφου- Awards Experimental Film

Dajjal του berrhouma karim από την Τυνησία- Dajjal director berrhouma karim from Tunisia

A Leaf του Bishara Shoukry από την Αίγυπτο- A Leaf director Bishara Shoukry Egypt

 

Τιμητική Διάκριση -  Experimental Honorary Distinction

Honorary Distinction to the film  Keygrip director Nasos Gatzoulis Keygrip του Νάσου Γκατζούλη

 

Βραβεία Βιντεοτέχνης (video art) Awards

SideView   του Tosh Leykum από την Γερμανία- SideView director Tosh Leykum from Germany

 

Τιμητική διάκριση- Honorary Distinction Video Art

Interior του Aleksej Nutz από την Γερμανία Interior director Aleksej Nutz from Germany

Ιntermediate  του Αντώνη Ροζάκη- Ιntermediate director Antonis Rozakis

 

Βραβεία ταινίες χορού (videodance) Awards

Lucid Green του Joseph Gebrael από το Λίβανο- Lucid Green director Joseph Gebrael from Lebanon

Strange Birds των Håkan Jelk and Helena Franzén από την Σουηδία- Strange Birds by Håkan Jelk and Helena Franzén from Sweden

 

Special jury award 

 ReAct του Nobuyuki Arai από την Ιαπωνία - ReAct by  Nobuyuki Arai from Japan

 

Τιμητική Διάκριση- Honorary Distinction Video Dance

Gloria! Της Roswitha Chesher από το Ηνωμένο Βασίλειο- Gloria! by Roswitha Chesher from England

 

Τιμητική Διάκριση  Μουσικές Ταινίες- Honorary Distinction Music video

An Epilogue της Lilita Grīnberga  από το Ηνωμένο Βασίλειο- An Epilogue by Lilita Grīnberga  from UK

Stop What You´re Doing της Severine Reisp από τις Ηνωμένες Πολιτείες- Stop What You´re Doing by Severine Reisp from USA

                

 

 

 

Go to top